Tesla heeft in Europa een belangrijke mijlpaal bereikt. De autofabrikant heeft het 10.000e laadpunt in Europa geïnstalleerd. Met deze mijlpaal is Europa goed voor een kwart van alle Tesla laadpunten wereldwijd. Opmerkelijk genoeg is de verspreiding van deze laadpunten per Europees land enorm verschillend.
Goede dekking in Europa
De 10.000 Superchargers zijn in Europa verdeeld over 875 laadstations. Gemiddeld staan er per laadstation tien Superchargers. Afhankelijk van de drukte langs de route kunnen dit er dus net wat minder of juist weer wat meer zijn.
Een nauwkeurigere visuele weergave van het netwerk is te zien op de website van Tesla. In sommige landen is het netwerk erg dicht, maar in sommige andere is het een heel basaal netwerk – het bestrijkt alleen de belangrijkste snelwegen. Natuurlijk groeit het netwerk gestaag met een prioriteit in markten waar Tesla het grootste aantal auto’s verkoopt.
Nederland is zeker geen prioriteit
In Nederland kennen wij inmiddels ook enkele punten waar deze Superchargers geïnstalleerd zijn, zoals in Emmen, Eemnes en Rijswijk. Ondanks de populariteit van de EV, heeft Tesla in andere landen meer laadstations opgebouwd. Dit heeft uiteraard ook te maken met de grootte van het land en het aantal EV’s.
Duitsland voert de ranglijst aan met 143 laadstations. Hierna volgen Frankrijk en Noorwegen met respectievelijk 123 en 95 laadpunten. Voor ons zien wij Zweden (65), Italië (59) en Spanje (50). Met een respectabele 39 punten doet Nederland het nog niet slecht, gezien de totale oppervlakte. Oostenrijk en Zwitserland sluiten beide het rijtje af met 27 laadpunten.
Supercharger ook voor niet-Tesla rijders
Het Europese Supercharger-netwerk is gedeeltelijk beschikbaar voor niet-Tesla elektrische voertuigen, via het Non-Tesla Supercharger Pilot-programma, waardoor het een pionier is.
Het proefproject (momenteel beschikbaar in 14 landen, waaronder Nederland) was mogelijk dankzij de compatibiliteit van alle nieuwe Tesla-auto’s met de CCS Combo 2-connector, de standaard voor Europa.
Upgrades
Tesla Superchargers in Europa (V3-versies) kunnen tot 250 kW opladen. In de niet al te verre toekomst zal Tesla naar verwachting een geheel nieuw V4-ontwerp lanceren, dat mogelijk nog hogere vermogensniveaus aankan. Wat we exact kunnen en mogen verwachten moet nog door Tesla gespecificeerd worden.
Naast Superchargers werkt Tesla ook actief aan haar Megachargers voor elektrische vrachtwagens, zoals de aankomende Tesla Semi. Bij deze Megachargers is het ook de verwachting dat andere merken kunnen aankoppelen op de laadpaal. Uitspraken hierover zijn overigens nog niet gedaan.